Elektrický palník II

 

Koupil jsem v obchodě odporový drát na další pokusy s elektrickým palníkem. Vzal sem nejtenší který tam měli a podle parametrů to vypadalo docela nadějně. Tloušťka 0,30mm je ale příliš velká, tak sem dělal palníky co nejkratší, aby měly co nejnižší odpor.  Ten jsem měřil multimetrem nastaveným na rozsah 2kOhmy. (Neměřte nižšími rozsahy 200 nebo 20 ohmů - hrozí nechtěné odpálení palníku !)

Palníky měly cca 1 Ohm což zaručí, že obvodem poteče maximální zkratový proud baterií. Podle ohmova zákona může téct palníkem při napětí 6V proud:

I=U/R

I=6/1

I=6A

Protože baterie nedodají větší proud než zhruba 3-3,5A, poteče obvodem tento proud a baterie se budou ničit tím více, čím delší bude doba zážehu a přetavení palníku (rozpojení obvodu).

Průměr odporového drátu je tedy velice rozhodující na kvalitu a spolehlivost palníku. Čím tenčí drátek je, tím rychleji dosáhne požadované teploty k zapálení směsi  a okamžitě přepálí už doruda žhavý drátek.

 

Foto palníku verze II a odporového drátu:

elektricky palnik generace 2 elektricky palnik generace 2 elektricky palnik generace 2

 

Závěr

Palník je prakticky nepoužitelný díky tlustému odporovému drátu, který po několika sekundách zapálí slož, ale zdaleka se nepřetaví, což by vedlo ke zničení baterie. Řešením by bylo postavit odpalovač s relé nebo tranzistorem, který by palník po několika sekundách sám odpojil od baterie.(Odpalovač je zatím ve vývoji). Jednodušší bude koupit ještě tenčí odporový drát a pak odpalovač nebude potřeba i když ho nejspíš budeme používat jako ochranu baterií pro každý případ.